فرض کنید رفتید برای مصاحبه استخدامی،طرف برمیگرده به شما میگه Factor of Earthing چیه؟ شما چی میگین؟ اگه از من میپرسیدن یه 10 ثانیه با خودم فکر میکردم و بعد مثل خیار به طرف زُل میزدم :)  البته تا دیروز!

اگه نمیدونید این ضریب(فاکتور) چیه نگران نباشید چون توی این پست مختصر و مفید خواهید فهمید...

Factor of Earthing در یک سیستم سه فاز به صورت زیر تعریف می شود:

نسبت ولتاژ بین یک فاز به زمین حین خطا به ولتاژ همان فاز به زمین در حالت بدون خطا را Factor of Earthing می گویند:


زمانی که توی یک سیستم سه فاز یکی از فازها دچار خطا فاز به زمین میشه،بردارهای ولتاژ دچار اغتشاش(اعوجاج) شده و سیم خنثی نیز که در حالت عادی جریانی از آن عبور نمیکند نیز جریان ازش عبور خواهد کرد و همچنین ولتاژ دو تا فاز سالم که دچار خطا فاز به زمین نشده اند نیز خیلی زیاد می شود(بیش از حد نامی)، Factor of Earthingمشخص میکنه که اگر یکی از سه فاز دچار خطا فاز به زمین بشه ولتاژ فازهای سالم چقدر افزایش پیدا میکنه؟همین! فکر کنم همینو به اون طرف بگیم کافی باشه؟نه؟!


البته ناگفته نماند که در این حالت یعنی عدم تعادل فازها از رله زمین (Grounding Relay) استفاده میکنند بذارید یکم هم درمورد این رله بگم ببینیدکلیه مولدها و ترانسفورماتور شبکه را عموماً به طریق ستاره اتصال می‌دهند (y) و نقطه وسط را به زمین وصل می‌کنند و اتصال نقطه وسط را به انگلیسی نوترال (Neutral) و به فرانسه نول می‌نامند. در شرایط عادی جریان از فازها عبور نموده و در سیم خنثی صفر می‌باشد ولی اگر اتصالی صورت گیرد که باعث عدم تعادل بین فازها شود، جریان اضافی از طریق این سیم به زمین هدایت می‌شود در همین مسیر رله‌ای که جهت حفاظت سیستم در مقابل اتصال زمین در نظر گرفته شده از جریانی که از نقطه صفر می گذرد تحریک و فرمان قطع می‌دهد.

علم برق-آموزش برق به زبان ساده

elmebargh.blog.ir