توربوژنراتور(Turbo generator) ترکیبی از توربین و ژنراتور است درواقع توربوژنراتور،ژنراتوری است که به یک توربین کوپل شده است.توربوژنراتورها در سرعت های زیادی کار میکنند و توان زیادی در حد چندصد مگاوات را تولید می کنند.

رتور توربوژنراتور(Turbo generator) معمولا از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که به یکدیگر متصل اند همچنین رتور توربوژنراتورها به صورت استوانه ای می باشند و سرعتی حدود 3000 دور در دقیقه در فرکانس 50 هرتز(فرکانس کشورهای اروپایی و نیز ایران) و یا 3600 دور در دقیقه در فرکانس 60 هرتز(فرکانس کشورهایی مانند آمریکا،کانادا)،دارند.

توربوژنراتورها(Turbo generators) باتوجه به اینکه در سرعت خیلی زیادی کار میکنند ماشین های بسیار حساسی هستند.شیار رتور توربوژنراتورها را به صورت مورب می سازند، با مورب کردن شیارها ،از لرزش و صداهای‌ ماشین های الکتریکی جلوگیری می گردد همچنین از تمایل روتور به ایستادن و قفل شدن در موقع راه اندازی جلوگیری می شود.رتور توربوژنراتورها از سیم پیچ های دمپر(damper windings) استفاده نمی کند چون محرک اولیه آن معمولا بخار بوده که گشتاوری پایدار و ثابتی را ایجاد میکند برخلاف دیزل ژنراتورکه گشتاور ضربانی(pulsating torque) تولید می کند.

تا یادم نرفته یه توضیح هم درمورد سیم پیچ دمپر بدم،سیم‌پیچ دمپر از چندین میله مسی استوانه‌ای، روی سطح کفشک قطب و درون شیارهایی توزیع شده‌اند و در دو انتها بوسیله تسمه‌های مسیبه همدیگر جوش خورده‌اند.تعداد میله‌های دمپر به ازای هر قطب، تابعی از تعداد شیار در قطب در فاز استاتور (تعداد شیارهایی بر روی استاتور که در یک فاز آن به ازای هر قطب وجود دارند) و همین طور راکتانس زیرگذرا می‌ باشد.اگر از سیم‌پیچ دمپر بعنوان راه‌انداز در حالت موتوری(موتور سنکرون) استفاده شود، طراحی متفاوتی بکار می‌رود تا دمپرها بتوانند جریانهای بیشتری را تحمل کنند.

و در آخر هم بگم که خنک سازی(Cooling) یکی از مسائل مهم در رابطه با توربوژنراتورها محسوب میشود.هوا،هیدروژن،آب در توربوژنراتور برای انتقال حرارت به خارج از ژنراتور مورداستفاده قرار می گیرند.

برای اینکه بهتر متوجه بشین که توربوژنراتوها چگونه کار می کنند؟ ویدیوی آماده کرده ام که پیشنهاد میکنم تماشا کنید برای تماشا این ویدیو بر روی لینک زیر کلیک کنید:

توربوژنراتور چگونه کار می کند؟