سلام دوستان،امیدوارم که حالتون خوب باشه همانطور که بهتون قول داده بودم که دلایل موازی کردن ترانسفورماتورها را در یک پست جداگانه توضیح بدم به قول خودم عمل کردم و در این پست قصد دارم تا به شما بگم چرا ترانسفورماتورها را موازی می کنند؟ پس از خواندن این پست،"شرایط موازی کردن دو ترانسفورماتور" را هم بخوانید که تکمیل کننده این پست است.

از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است که بجای استفاده از ترانسفورماتورهای قدرت بزرگ ( توان بالا،ولتاژ بالا) از چند ترانسفورماتور کوچک که باهم موازی شده اند،استفاده کنیم این عمل 4 تا مزیت مهم دارد که به اختصار به توضیح هر کدام می پردازم:

1- افزایش بازده سیستم قدرت (To maximize electrical power system efficiency)

شما بهتر از من میدونید که ترانسفورماتورهای قدرت در بار کامل (Full load) بیشترین بازده را دارند،اگر ما از چند ترانسفورماتور که باهم موازی شده اند،استفاده کنیم می توانیم از بین آنها ترانسفورماتورهای را وارد مدار کنیم که نزدیک بارکامل کار می کنند و به این ترتیب بازده سیستم قدرت را افزایش دهیم در صورتی که اگر از یک ترانسفورماتور قدرت بزرگ استفاده کنیم ممکن است در حالت بار کامل(Full load) نباشد.

2- افزایش قابلیت دسترسی سیست قدرت (To maximize electrical power system availability)

اگر یکی از چندین ترانسفورماتور موازی نیاز به تعمیر داشته باشد می توانیم ترانسفورماتور موردنظر را از مدار خارج کنیم ،ترانسفورماتورهای دیگر همه یا مقداری از بار(بستگی به انداز بار دارد) را تامین خواهند کرد و کل بار بدون توان نخواهد بود.

3- افزایش قابلیت اطمینان سیستم قدرت (To maximize power system reliability)

اگر یکی از چندین ترانسفورماتور موازی دچار خطا(fault)  شده و از مدار خارج شود،ترانسفورماتورهای دیگر می توانند مقدار بار اضافی ناشی از،از مدار خارج شدن ترانسفورماتور موردنظر را به اشتراک گذاشته و بار آن ترانسفورماتور را هم به دوش بکشند البته اگر دچار اضافه بار(Overloading)  نشوند.

افزایش قابلیت انعطاف پذیری سیستم قدرت (To maximize electrical power system flexibility)

همانطور که میدانید در سیستم قدرت همیشه ما با افزایش یا کاهش تقاضا در آینده روبه رو هستیم.اگر پیش بینی شده است که در آینده افزایش تقاضا خواهیم داشت در این صورت استفاده از چندین ترانسفورماتور موازی یک راهکار کاملا منطقی و عملی است چون درصورت افزایش تقاضا تعداد ترانسفورماتورها را افزایش میدهیم ولی درصورتی که از یک ترانسفورماتور قدرت بزرگ استفاده کنیم به امید اینکه در آینده افزایش تقاضا خواهیم داشت از نقطه نظر اقتصادی یک سرمایه گذاری بیهوده و غیرضروری است همچنین اگر در آینده با کاهش تقاضا روبه رو شدیم چی؟ در این حالت اگر از چند ترانسفورماتور موازی برای تامین بار استفاده کرده باشیم می توانیم یکی از آنها را (بستگی به کاهش تقاضا دارد) را از مدار خارج کنیم و به این ترتیب سرمایه ما برگردانده(عودت) می شود.

پس به طور خلاصه ترانسفورماتورها را به منظور افزایش بازده،قابلیت دسترسی،قابلیت اطمینان وقابلیت انعطاف پذیری سیستم قدرت با یکدیگر موازی میکنند.

علم برق - آموزش برق به زبان ساده

http://elmebargh.blog.ir