ترکیدن باتری ها یکی از خطرناک ترین حوادثی است که می تواند به پرسنل و سایر تجهیزات آسیب برساند.ترکیدن باتری ها بیشتر بخاطر جمع شدن گاز داخل باتری اتفاق می افتد.این گاز زمانی ایجاد می شودکه الکترولیت (الکترولیت به انگلیسی electrolyte،ماده حل‌شده یک محلول است که رسانایی الکتریکی آن بیشتر از حلال به تنهایی است.) الکترولیز شود(پدیده تغییرات شیمیایی با تبدیل انرژی الکتریکی به شیمیایی با عبور جریان الکتریسیته از میان یک الکترولیت، الکترولیز نامیده می شود.)

تجمع گاز بعضی وقت ها خود را به صورت برآمدگی( شکم دادن ) در باتری ها نشون میده که در این حالت باتری باید سریعا تعویض شود.

  

یکی از اصلی ترین دلایل ترکیدن باتری، بوجود آمدن اتصال کوتاه در دو سر قطبهای آن می باشد. این امر می تواند بصورت دستی انجام شود که برخی از تعمیرکاران جهت تست قدرت باتری این کار را انجام می دهند که کاری غلط و فوق العاده خطرناک است.

 شارژ بیش از حد مجاز توسط شارژر یا دینام است. این امر باعث جوش آمدن اسید و تصاعد بخار اسید از آن می گردد که این بخار قابل انفجار بوده و تجمع آن در باتری این امر را تشدید می نماید. لذا سطح ولتاژ شارژ نگهداری باتری که پیوسته روی آن قرار دارد حائز اهمیت می باشد. لازم بذکر است کلیه شارژرها مجهز به سیستمی برای تنظیم سطح ولتاژ و همچنین محدود نمودن جریان شارژ باتری با توجه به مشخصات باتری دارند.

کلیه باتریهای اسیدی، برای ایجاد شرایط اطمینان دریچه هایی برای خروج بخارات اسید دارند که اگر بنا به هر دلیلی، بخار اسید از آن متصاعد گردید، از طریق روزنه های تعبیه شده خارج گردد و از تجمع بخار در داخل باتری جلوگیری گردد. در صورتیکه این دریچه ها بنا به هر دلیلی مسدود شوند، بخار اسید در داخل باتری جمع شده و شرایط را برای انفجار باتری مهیا می سازد. لذا بایستی در هنگام نصب باتری به این نکته توجه نمود و باتریها را طوری در کنار هم قرار داد و یا بست روی باطری را محکم نمود که این دریچه ها مسدود نشوند.

در مورد باتری های تلفن همراه همیشه مطمئن شوید که باتری با شارژر مخصوص به خود شارژ بشه (باتری نوکیا 1200 را با شارژر سامسونگ گلکسی S6  شارژ نکنیم.)

مطمئن شوید که شارژر به باتری محکم شده است و لقی ندارد و از قردادن هرگونه باتری در کنار شعله های آتش جلوگیری کنیم...

امیدوارم مفید واقع شده باشد.

علم برق-آموزش برق به زبان ساده

elmebargh.blog.ir