سلام دوستان امیدوارم که حال همگی خوب باشه،مطمئن هستم که خیلی از شماها شرایط موازی کردن ترانسفورماتورها را میدونید و حتی توی آزمایشگاه چه دوران هنرستان(بچه های فنی مثل خودم) چه کاردانی و یا کارشناسی دو ترانسفورماتور را باهم موازی کردید اما اون دسته از افرادی که بنابه دلایلی مثلا چون رشته شون برق نبوده و یا مایل هستند شرایط موازی کردن ترانسفورماتورها را بدونند با علم برق همراه باشند، البته اونای هم که میدونند برای یادآوری هم شده این پست را بخونند:)


1- نسبت ولتاژ یکسان (The Same Voltage Ratio)


یعنی اینکه ولتاژهای اولیه و نیز ولتاژهای ثانویه ترانسفورماتورها باهم برابر باشد

U11=U21 , U12=U22


در صورتیکه این طور نباشد یعنی در نسبت ولتاژ ها اختلاف وجود داشته باشد  بین دو ترانسفورماتور جریان های گردشی ایجاد شده که این جریان ها باعث می شود که یکی از ترانسفورماتورها دچار اضافه بار(overloading) شود و همچنین باعث افزایش تلفات مسی(copper losses) نیز می شود.


2- امپدانس درصد یکسان (The Same Percentage impedance)

یعنی نسبت کل امپدانس ها با عکس توان های آن ها برابر باشد

Zeq A/Zeq B = PA/PB

چرا؟ تا مطمئن شویم که بارهای اکتیو و راکتیو بین دو ترانسفورماتور به طور مساوی به اشتراک گذاشته می شود.


3- پلاریته یکسان (The Same Polarity)

ترانسفورماتورها باید از نظر قطب یا پلاریته بطور صحیح با هم متصل شوند و اندازه ولتاژ قطب های اتصال نظیر به نظیر با هم برابر باشند .در صورتی که محل اتصال سرها یا پلاریته صحیح نباشد یک جریان موضعی چه در حالت بی باری و چه در حالت بارداری در بین سیم پیچهای ثانویه جاری خواهد شد و یا یک مدار اتصال کوتاه بدون جریان یا یک مدار مرده خواهیم داشت .

4- توالی فاز یکسان (The Same Phase Sequence)


5- اختلاف فاز یکسان (The Same Phase Angle)


در صورتیکه شروط 4  و 5 را رعایت نکنیم و دو ترانسفورماتور را باهم موازی کنیم موازی نمودن این دو ترانس معادل با عبور جریان گردشی بسیار بالا از ثانویه های ترانسها و آسیب دیدن آنها می شود .

خوب دوستان این هم از شروط موازی کردن دو ترانسفورماتور ...

اما سوالی که شاید الان به ذهنتان برسد این باشد که چرا ترانسفورماتورها را موازی می کنند؟ جواب این سوال را در یک پست دیگر خواهید خواند،منتظر بمانید


علم برق-آموزش برق به زبان ساده

elmebargh.blog.ir