ادوات برقی دائما به دلایل مختلفی در معرض ولتاژهای غیر عادی(abnormal voltages) قرار دارند.این دلایل می تواند ناشی از صاعقه،عملیات کلید زنی(سوئیچینگ خازنی) و خطاهای مختلفی که در شبکه رخ میدهد باشد.خازن های موج گیر(surge capacitor) دامنه و یا شیب اضافه ولتاژهای گذرا را قبل از اینکه به ترانسفورماتورها،ماشین های الکتریکی و سایر تجهیزات برق صدمه بزنند را کاهش میدهند ،در صورتیکه که دامنه اضافه ولتاژهای گذرا بطور موثر کاهش داده نشوند ممکن است صدمات غیرقابل جبرانی را به شبکه برق و تجهیزات وارد کنند.

نحوه عملکرد این نوع از خازن های خاص به این صورت است که،خازن های موج گیر(surge capacitor)  با جذب لحظه به لحظه انرژی موج ها(نوسانات) بوجود آمده و نگه داشتن آن برای چند لحظه و سپس رها کردن آن به شبکه (Dampening Effect) سرعت یا شیب افزایش ولتاژ را کنترل(و کاهش) میدهند.


مهم ترین مزیتی که خازن های موج گیر(surge capacitor) دارند اینکه چون دائما به مدار وصل هستند در نتیجه زمان پاسخ گویی سریعی را به موج ها (نوسانات) خواهند داشت و مهم ترین عیب خازن های موج گیر(surge capacitor) این است که نمی توانند موج های با جریان زیاد را جذب کنند به همین دلیل اکثراً با یک برق گیر مورد استفاده قرار می گیرند.

برق گیر وسیله‌ای است که در شبکه‌های الکتریکی برای حفاظت تجهیزات در مقابل صدمات ناشی از اضافه ولتاژهای ناگهانی همچون صاعقه و رعد و برق به کار برده می‌شود. برق‌گیر (Lightning arrester) در مقابل ولتاژهای معمولی یک مقاومت بسیار زیاد در حد عایق از خود نشان می‌دهد و در مقابل ولتاژهای آنی مقاومت کمی از خود نشان می‌دهد و موجهای الکتریکی را اتصال به زمین می‌کند. برقگیرها نسبت به سایر وسایل حفاظتی بهترین حفاظت را انجام می‌دهند و بیشترین مقدار حذف امواج گذرا را فراهم می‌کند. برقیگرها به صورت موازی با وسیله تحت حفاظت یا بین فاز و زمین قرار می‌گیرند و انرژی موج اضافه ولتاژ به وسیله برقگیر به زمین منتقل می‌شود.

برق گیر

مهم ترین مزیت برق گیر(Lightning arrester) نسبت به خازن موج گیر(surge capacitor)  اینکه جریان های زیادی را از خود عبور دهد اما معمولا جریان های بیشتر از 100 کیلوآمپر به آنها آسیب میزند.

برق گیر(Lightning arrester) و خازن موج گیر(surge capacitor) از کارکردهای متفاوتی در سیستم برخوردارند. برق گیر برای پیک زدایی و خازن برای کنترل سرعت یا شیب افزایش ولتاژ بکار می رود. اینکه آیا همه جا نیاز به استفاده از هر دو وسیله است یا نه به مشخصات سیستم و قابلیتهای وسیله مورد حفاظت بستگی پیدا می کند.

خوب دوستان اینم از خازن های موج گیر(surge capacitor) امیدوارم که مفید واقع شده باشه اگر از علم برق راضی هستید به دیگر دوستانتان هم معرفی کنید