سلام دوستان حالتون چطوره؟ امیدوارم که هرجا هستین در کنار خانواده لحضات خوبی داشته باشید.امروز میخوام شما را با آنتی فیوز آشنا کنم پس با علم برق همراه باشید...

آنتی فیوز دقیقا برعکس فیوز است.آنتی فیوز زمانی عمل می کند که یک ولتاژ بزرگ در دوسر آنتی فیوز ایجاد شود.تفاوت اساسی بین فیوز و آنتی فیوز این است که فیوز مدار را در شرایط غیرعادی(abnormality)  باز میکند و آنتی فیوز مدار را در شرایط غیرعادی می بندد.

اما کاربرد جالبی که آنتی فیوزها دارند در چراغ های تزئینی(نمیدونم دقیقا اسم این چراغ ها چیه) که در مراسم عروسی و یا مراسم های شادی در کوچه و خانه استفاده می شود و یا در چراغ های است که خارجی ها برای تزئین درخت کریسمس استفاده می کنند.

ولتاژ نامی هرکدام از این چراغ ها حدود 2.5 (دو و نیم) ولت است که اگر به تنهایی به ولتاژ 220 ولت وصل کنیم خواهند سوخت برای همین این چراغ ها را با یکدیگر سری میکنند مثلا اگر ما 88 تا لامپ 2.5(دو و نیم) ولتی را باهم سری کنیم

(220 ولت=88 * 2.5) به راحتی می توانیم این لامپ ها را که به صورت سری هستند را به ولتاژ 220 ولت وصل کنیم.

همانطور که شما بهتر از من میدونید اگر ما چند لامپ معمولی را به صورت سری وصل کنیم و یکی از لامپ ها بسوزد،لامپ سوخته مانند کلید باز عمل کرده و باعث می شود کل لامپ ها خاموش شوند اما در زیر فیلامان لامپ های تزئینی(بازم میگم دقیق اسم این لامپ ها را نمی دونم) از یک آنتی فیوز استفاده می شود زمانی که یکی از این لامپ ها که با یکدیگر سری شده اند می سوزد(خراب می شود) ولتاژ منبع تغذیه(220 ولت در منازل مسکونی) به دو سر آنتی فیوز لامپ سوخته می افتد و آنتی فیوز مانند کلید وصل عمل کرده و مدار را می بندد و باعث می شود که جریان سایر لامپ ها قطع نشود و روشن بمانند.

پس اگه  براتون سوال پیش آمده که چرا لامپ های تزئینی با اینکه سری هستند زمانی که یکی از آنها می سوزد(خراب می شود) بقیه لامپ ها هنوز روشن می مانند دلیل اش آنتی فیوز است که زیر فیلامان این لامپ ها استفاده شده است.

کسی از دوستان میدونه اسم این لامپ ها چیه؟ منظورم اینکه اسم خاصی دارند؟