سلام دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه امروز می خوام شما را با بویلر بازیافت حرارتی آشنا کنم پس با علم برق همرا باشید...

اگه بخوام از تاریخچه استفاده این نوع بویلر ها به شما بگم همین قدر بدونید که اولین نمونه بویلرهای بازیاب یا بازیافت حرارتی در نخستین واحد توربین گازی، در یکی از نیروگاههای آمریکا در سال 1952 راه اندازی شد و در کشور ما اولین نمونه این گونه بویلرها در سال 1370 در نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان راه اندازی شد.

بویلر بازیاب حرارتی وسیله ای است که گرمای تولید شده توسط یک فرآیند صنعتی یا گرمای تولیدی توسط تجهیزاتی مانند دیزل ژنراتورها،زباله سوزها،کوره ها،...را بازیاب می کند و فقط مقدارکمی گرما را اجازه میدهد تا وارد جو (اتمسفر) بشه در واقع انرژی گازهای خروجی از یک فرایند(معمولا ژنراتور و توربین در پروسه تولید برق)قبل از اینکه وارد جو هوا شوند توسط ادواتی که به  Diverter ها معروف هستند به سمت بویلر انحراف داده می شوند و به وسیله بویلر به آب گرم یا یا بخار تبدیل می شود و میتوان برای کاربردهای دیگری از آن استفاده کرد برای مثال برای تولید برق یک کارخانه استفاده کرد

مزایا بویلر بازیاب حرارتی:

از جمله مزایای بویلر بازیاب حرارتی می توان به کاهش آلودگی هوا اشاره کرد همچنین بویلر بازیاب حرارتی باعث کاهش دمای  گازهای خروجی می شود و از گرم شدن زمین جلوگیری می شود گرم شدن زمین اثرات مخرب فراوانی بر گیاهان، جانوران و انسان ها خواهد گذاشت که در سال های اخیر به دلیل گرم شدن بیشتر زمین نسبت به سال های گذشته این اثرات بیشتر دیده می شود.

بویلرهای بازیاب حرارتی با توجه به نوع کارکرد مانند بویلرهای معمولی به دو دسته جهت تولید بخار و آبگرم تقسیم بندی می شوند و همچنین با توجه به نوع ساخت  به صورت واترتیوب و فایرتیوب می باشند.

بویلر حرارتی بازیاب حرارتی واترتیوب: جهت پروسه های نیروگاهی و در پشت توربین های گازی قرار می گیردو بازیاب حرارتی انجام میدهد.

بویلرهای بازیاب حرارتی فایرتیوب:در پشت ژنراتورهای تولید برق قرار می گیرد و با عبور دود از درون لوله ها،آب گرم و یا بخار تولید می کند.

موفق باشید-جواد افشاری